Individuální přístup - Konzultace a posouzení vybraného topidla pro váš interiér ZDARMA.

Akumulační krbová kamna vs. běžná krbová kamna

Akumulační krbová kamna vs. běžná krbová kamna

Často za námi zákazníci přicházejí s dotazem, zda volit do interiéru běžná nebo spíše akumulační krbová kamna. Většinou jejich volbu motivuje strach z neustálého přikládání do kamen, která topí pouze v případě, že hoří oheň. Jaký je vlastně rozdíl mezi běžnými a akumulačními kamny? Jak vlastně běžná krbová kamna fungují a jak dlouho můžeme čerpat teplo z nich vysálané do interiéru? A je opravdu velký rozdíl, když si zvolím kamna akumulační?
AmbiFire Taurus krbová kamna s velkým prosklením

Běžná krbová kamna jsou vyrobena z kvalitní oceli. Cena a kvalita kamen se odráží v síle oceli, z jaké jsou vyrobena a tomu samozřejmě odpovídá i životnost kamen. Kov velmi dobře vede teplo, takže kamna se po zatopení rychle nahřejí a rychle předávají teplo do prostoru kolem. Jde tedy o velmi rychlý náběh, ale žel i velmi rychlé zchladnutí. Kamna zkrátka opravdu topí, pokud se v nich topí. Taková kamna jsou ideální, pokud si doma rádi přitopíte, aniž byste zapínali topení nebo pokud si večer při posezení v obýváku chcete zpříjemnit atmosféru. Zároveň vám rozhodně poslouží jako velmi dobrý doplňkový tedy sekundární zdroj tepla v případě, že nepůjde elektřina nebo že se v létě ochladí a vy si chcete lehce zahřát obývaný prostor. Teplo z těchto kamen má rychlý náběh a četnost přikládání záleží na hmotnosti dřeva, které pojme topeniště a na množství tepla, které chcete z kamen získat. Během topení však nezapomínejte na regulování přívodu vzduchu. Maximální množství potřebujete při zátopu, ale po rozhoření plamene nezapomeňte přívod vzduchu stáhnout a tím zmírnit plamen. Výrazně tím prodloužíte dobu hoření přiloženého dřeva. Po dohoření paliva kamna rychle chladnou a teplo přestávají předávat do prostoru. Taková kamna jsou ideální např. do nízkoenergetických staveb, která potřebují skutečně minimum tepla, takže o žádné velké vytápění nestojíte a chcete oheň zkrátka občas využít pro zahřátí a občas pro svou vlastní radost, protože sálající oheň v kamnech je ten nejkrásnější doplněk interiéru. Ideální volbou pro kvalitní krbová kamna pro nízkoenergetické domy jsou např. česká kamna AmbiFire.

Pokud naopak chcete maximum tepla využít a výrazně prodloužit délku předávání tepla z roztopených kamen do prostoru, zauvažujte nad akumulačními kamny. Jde o kamna, která jsou doplněna o nějaký prvek, který je schopen teplo do sebe nasát, dlouho ho držet a velmi pomalu a postupně předávat ven. I zde je nabídka velmi široká. Můžete zvolit kamna s kachlovým, kamna s opláštěním z mastku, keramiky nebo kamna, která nabízí akumulaci ve formě příslušenství. Vnitřek těchto kamen je vybaven přídavnými akumulačními prstenci, která jsou nad krbovou komorou případně v bocích a na zádech kamen. Tento akumulační materiál výrazně zvětší hmotnost topidla a výrazně zpomalí proces chladnutí kamen. Zcela krásně je to vysvětleno u perly mezi akumulačními kamny, kterými jsou Leda Colona. Zde vidíte, jak je tepelná energie z ohně co nejdéle zadržována v topidle a akumulační materiál uvnitř těla kamen co nejvíce akumuluje teplo do sebe. Ideální je i poměrně velká výška kamen a tudíž opravdu velké množství akumulačního materiálu. A nyní si ukážeme, jakou teplotu získáme z jednoho zátopu.

Leda Colona1. Zapálíme palivo

2. Po 1, 8 h se kamna naakumulují na 100% kapacity, teplota kamen je 78,6 °C

3. Po 6, 4 h od zatopení jsou kamna na 50% své kapacity, teplota kamen je 49 °C

4. Po 10, 7 h od zatopení jsou kamna na 25% své kapacity, teplota kamen je 33,9 °C

5. Po 13, 9 h jsou kamna vychladlá na 0% své kapacity

Na tomto příkladu můžete vidět, jak je akumulace účinná, dlouhodobá, úsporná a vhodná pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Kamna Leda Colona jsou skutečnou špičkou mezi akumulačními krbovými kamny. Velmi kvalitní alternativou jsou i akumulační kamna Aduro 9-7, Romotop Evora Akum, Lugo nebo Malaga. Pokud máte rádi kachloví, akumulaci vám pomohou vyřešit kachlová kamna Hein. A pokud vás láká stavěný krb, ale nemáte čas a prostor se jeho plánování dlouze věnovat, protože ruku na srdce, naplánovat a zrealizovat stavbu kamen je otázka mnoha měsíců, určitě si prohlédněte nabídku kachlových krbů Hein. Jde o obestavbu krbové vložky doplněnou velkoformátovým kachlovím a doslova během jednoho dne vám vyroste v obýváku skutečný a plnohodnotný krb s úžasným exteriérem – betonově šedá, jasně bílá, odstíny rzi nebo černé. Váš moderní interiér díky těmto kamnům posunete o mnoho příček vzhůru.

Tak vybírejte a pokud si něčím nejste jisti nebo potřebujete ujasnit nebo nasměrovat váš výběr, jsme tu pro vás. Stavíme kamna už 13 let a víme, co topí.

Vaše kamna jsou naše starost a vaše radost!!!

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení